Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Recenze filmu Někdo klepe na dveře - 60 %

17. 03. 2023 19:00:00
Mladý pár s dcerou je zajat skupinou fanatiků, kteří je postaví před nezáviděníhodné rozhodnutí. Blíží se konec světa a jedině oni tři tomu mohou zabránit tím, že jednoho obětují na oltář smrti.

To uvidíme v mysteriózním a hororovém dramatu od známého režiséra a mistra napětí M. Night Shyamalana. V hlavních rolích se představí Dave Bautista, Jonathan Groff a Ben Aldridge.

Osmiletá Wen vyrazila se svými otci (Jonathan Groff, Ben Aldridge) na dovolenou do chaty v lesích. Právě chytá kobylky do sklenice, když v tom se k ní začne přibližovat neznámý muž (Dave Bautista). Obrovský svalnatý potetovaný chlap se představí jako Leonard a začne Wen pomáhat s lovem kobylek, při kterém se dají do řeči. Ovšem zanedlouho se začnou přibližovat další neznámí lidé, což Wen vyburcuje k útěku za rodiči.

Vše hned poví otcům a začne zběsile zavírat okna a zamykat dveře. Vzhledem k jasně viditelnému strachu na tváři dcery je jasné, že nejde pouze o bujnou fantazii. Stačí chvíle a obří Leonard a trojice ozbrojených kumpánů stojí za dveřmi. To není zrovna skupina, kterou byste si chtěli pustit domů. Ovšem návštěvníci jsou neodbytní a začnou se dobývat dovnitř, což se brzy podaří. Otcové se samozřejmě snaží bránit dceru a sami sebe, nicméně, než se nadějí, tak jsou přivázáni k židlím.

Věznitelé brzy odhalí svoje úmysly. Všichni čtyři měli vizi o brzkém konci světa, která je dovedla na toto místo. Ovšem mladá rodina je bohužel také součástí jejich plánu. Musí si vybrat jednoho člena rodiny a toho zabít pro dobro lidstva. S tím samozřejmě odmítají souhlasit. Únosci proto přistoupí k další části úkolu. Sami si vyberou jednoho svého člena a toho zabíjí. Možná jako ukázku svojí odhodlanosti nebo jako nutnou součást. Ale mrtvolu ještě ani nestihli odnést a už se v televizi objevuje zpráva o velké katastrofě v Oregonu. Tak že by na tom vážně něco bylo?

Začátek filmu působí velmi obyčejně jako v každém druhém hororu. Většina diváků si v hlavě už vytváří představu o tom, co bude následovat a možná se trochu začínají bát možné nudy. Ale naštěstí se postupně začne ukazovat, že se jednalo spíše o takový zastírací manévr na začátek, aby to potom bylo větší překvapení. Později se totiž začne ukazovat, že námět filmu je celkem zajímavý. Nejprve to je spíše plíživé, kdy nesedí pouze pár detailů. Ovšem brzy se to rozjede a ukáže v celé své originální kráse. Pokud tempo vydrží, tak by to mohlo být velmi dobré.

Nicméně po první smrti a sdělení vražedného plánu na záchranu světa to zase začne upadat. Začneme se tak trochu točit v kruhu událostí, které jsme už viděli a jejichž intenzita nijak negraduje. Takže je to spíše taková výplň, která má diváka udržet u obrazovky a nenudit ho, aby si počkal na poslední část filmu, která je zase na úrovni. Uvidíme zajímavé zakončení, kde se konečně dozvíme, jak to se všemi postavami dopadne a jak je to vlastně s tím koncem světa. Tudíž nakonec stojí za to vydržet ten slabší prostředek filmu.

Velmi důležitou součástí celého filmu je kvalitně navozená silná atmosféra. Nejdříve to začíná u slabého napětí, které pramení především z neznalosti budoucích událostí. Ovšem i když tato neznalost opadne, tak atmosféra neutrpí, spíše naopak. Její síla totiž začne pramenit ze záporných postav. Jejich monology a dialogy dokážou vytvořit lehké mrazení. Nemusí ukázat žádné hrozné věci, a přitom strach a obavy s nich přímo čiší. Jenom jejich přítomnost a hlasy dokáží vytvořit takové sympatické atmosférické hororové tajemno. Ale není to pouze případ obřího Leonarda, ale i ostatních věznitelů.

Vzhledem k hlavnímu námětu filmu ve formě konce světa je asi jasné, že se nelze vyhnout odkazům na křesťanství a bibli svatou. Naštěstí se autoři drželi při zemi, takže ani neznabozi či vyznavači jiných náboženství se nebudou muset ošívat.

Nicméně zarputilost věznitelů a jejich utkvělou představu o vlastní pravdě je možné vztáhnout na jeden významný problém dneška, což jsou dezinformace a fake news. Jejich zastánci či oběti jim také bezmezně věří a nejsou schopni přijmout argumenty protistrany. Tady budeme svědky přesně takového střetu v celé své kráse, jenom dovedené do přehnané úrovně, aby to dostatečně vyniklo. Pokud přistoupíme na mimonáboženský pohled na věc, tak uvidíme, že je kvalitně provedený a jde i nečekaně do hloubky, samozřejmě v rámci žánru hororu.

Jedná se zajímavý komorní thriller, který má celkem originální námět. Uprostřed lesní idylky dokážou postavy vytvořit vcelku fungující temný příběh s hutnou atmosférou. Celý tento film by se také dal brát tak trochu jako originálně pojatý náhled do jednoho významného společenského problému, který trápí dnešní západní společnosti. Takže tady máme kombinaci hororu a thriller, která zrovna nevyděsí, ale může zaujmout netradičním námětem příběhu.

Automobily

Rodina přijela na chatu v Land Roveru Discovery, zatímco fanatici se na místo dopravili pick-upem GMC Sierra.

Zdroje

https://www.csfd.cz/film/1094004-nekdo-klepe-na-dvere/prehled/

https://www.imdb.com/title/tt15679400/?ref_=nv_sr_srsg_0

Autor: Daniel Trojan | pátek 17.3.2023 19:00 | karma článku: 6.54 | přečteno: 130x

Další články blogera

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 100 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Velryba - 75 %

Morbidně obézní učitel angličtiny žije dlouhodobě uzavřeným životem ve svém malém bytě, kde jej navštěvuje málokdo. Po výrazném zhoršení zdraví si uvědomí, že je potřeba, mimo jiné, uzavřít vztah s dospívající dcerou.

10.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 122 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Babylon - 75 %

Obyčejná dívka touží po slávě a filmové kariéře. Tento sen se ji začíná plnit, když se jí podaří na Hollywoodském večírku zaujmout, čímž si zajistí první malou roli. Začátek zářné budoucnosti už čeká.

3.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 126 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Pořad Modrá krev a neexistující rytířství současné rodiny Stránských

I tento článek musím věnovat další hrubé chybě v díle pořadu Modrá krev. Pan režisér Jiří Stránsky byl bezpochyby rytířem ducha, ale ani jemu, ani jeho rodině by žádné rytířské tituly nenáležely ani za existence monarchie.

26.3.2023 v 17:18 | Karma článku: 24.13 | Přečteno: 751 | Diskuse

Pavel Král

Jak získat dvojnásobný díl dědictví?

„Tobě dávám o jeden díl víc než tvým bratrům; ...“ Když jsem o této větě přemýšlel, tak se mi hned rozběhly myšlenky k dvojnásobnému dílu. Vzpomněl jsem si na proroka Elíšu, jak žádal Eliáše o dvojnásobný díl. 2 Královská 2:9

26.3.2023 v 13:00 | Karma článku: 5.39 | Přečteno: 185 | Diskuse

Josef Zbořil

Anekdoty spisovatele a profesora MUDr. Josefa Thomayera nejen o „středočeské zblbělosti“

Prof. MUDr. Josef Thomayer (1853-1927) byl významný český lékař, narozený na Domažlicku, který se vedle tvoření lékařského názvosloví a psaní populárně-vědeckých knih zabýval i literární tvorbou.

25.3.2023 v 12:06 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 443 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 100 | Diskuse

Richard Mandelík

Markéta Janoušková ze soudobého soudku

21. března se za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové v rámci výzvy Kalabis 100, Dwight and Ursula Mamlok Stiftung a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti v Dvořákově muzeu dává zajímavý koncert.

24.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 7.12 Průměrná čtenost 181

Dobrý den, zde najdete recenze na nové a klasické filmy. Díky tomu zjistíte, co stojí za pozornost a co by byla pouze ztráta času. Jako bonus zde najdete i obsazení z pohledu použitých automobilů.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...