Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Recenze filmu Velryba - 75 %

10. 03. 2023 19:00:00
Morbidně obézní učitel angličtiny žije dlouhodobě uzavřeným životem ve svém malém bytě, kde jej navštěvuje málokdo. Po výrazném zhoršení zdraví si uvědomí, že je potřeba, mimo jiné, uzavřít vztah s dospívající dcerou.

To uvidíme v novém dramatu, kterým se Brendan Fraser vrací do světa velké kinematografie. O režii se postaral Darren Aronofsky. V dalších rolích se představí Sadie Sink, Hong Chau nebo Ty Simpkins.

Charlie (Brendan Fraser) je velmi obézní muž jehož celý život se odehrává pouze na prostoru malého bytu, kam se uzavřel před démony minulosti a kde se může oddávat záchvatovému přejídání. Nicméně ani toto mu nebrání ve výkonu jeho zaměstnání. Jakožto učitel anglického jazyka pomáhá studentům se psaním esejí a různých vysokoškolských prací, což samozřejmě není problém vykonávat přes internet a nemuset se chlubit svým vzezřením. Bez této práce by se asi nedokázal obejít, jelikož literatura a písemnictví je jeho největší vášní a zároveň jedinou zábavou v jeho depresivním přežívání.

Jednoho dne se Charliemu udělá velmi špatně. Naštěstí je u dveří zrovna Thomas (Ty Simpkins), mladík šířící slovo boží. Dávalo by smysl zavolat sanitku, ovšem Charlie si nepřeje nic jiného než příchod dobré kamarádky a zdravotnice Liz (Hong Chau). A tak se také stane. Následuje klasické zběžné vyšetření, po kterém je vyřčena pravděpodobná diagnóza. Bez dalších vyšetření to samozřejmě není možné potvrdit, nicméně vypadá to na městnavé selhání srdce. Velmi závažné onemocnění, které si vyžaduje hospitalizaci, jinak je velká pravděpodobnost brzkého úmrtí.

Bohužel Charlie odmítá odvoz do nemocnice. I kdyby chtěl opustit svůj domov, což nechce, tak stejně nemá dostatek financí, aby si mohl dovolit americké zdravotnictví. Prostě se s tím smíří a čeká, co přijde. Nicméně je nutné dořešit pár věcí. Na prvním místě je především snaha o sblížení s dospívající dcerou Ellie (Sadie Sink), kterou více jak osm let neviděl. To bude celkem oříšek, ovšem třeba s tím půjde ještě něco udělat. Navíc by bylo dobré to i s ostatními známými nějak zakončit.

To nejdůležitější pro celý film je samozřejmě postava samotného Charlieho. Ten má velmi kvalitně vystavěnou osobnost, kterou jako diváci poznáme tak důkladně, že někdy můžeme dokonce nabýt dojmu jako bychom ho znali mnohem déle. Díky znalosti jeho životního příběhu, zájmů a motivací je možné také rozklíčovat jeho chování a najít v něm dokonalý smysl.

To by ovšem nebylo dost dobře možné bez kvalitního obsazení této role. V tomto případě se o to postaral Brendan Fraser. Tento mnohými odepisovaný herec ukázal svůj dramatický rozsah a dokázal v tomto filmu zazářit. Všechny emoce působily velmi autenticky, že bylo téměř nemožné, aby jim divák neuvěřil. Postupně se dokázal propracovat skoro až do divákovi duše. Nicméně neméně důležitá byla i vizuální stránka role. Samotný vzhled třistakilového muže není v dnešní době problém dosáhnout. Ovšem napodobit pohyby a neohrabanost, to už si také žádá nějaký kumšt.

Celý film je vrchovatě naplněn množstvím vážných témat. Důležitá je snaha o nápravu vztahu s dospívající dcerou, který se díky spoustě špatných rozhodnutí rozbil napadrť. Nicméně i když to je mezi nimi hodně špatné, tak stále sdílí určité pouto a různé věci je spojují, takže by si mohli ještě vztah i vytvořit. Samozřejmě tady najdeme i další složité vztahy, kterými je možné se zabývat a nechat rozvíjet trochu té deprese.

Ovšem nejdůležitější je vztah Charlieho k sobě samému, který má obrovský podíl na jeho obezitě. Máme tady klasické přejídání s cílem udolání všech negativních emocí, což je ale spíše důsledek než příčina jeho psychického stavu. V Charlieho životě se odehrála kupa špatných věcí, za které se rozhodl vinit sebe a tímto zbytkem života se snaží tak trochu potrestat. Zdravotní problémy nemusí řešit, jelikož nezdravý vztah k jídlu je vlastně formou dlouhodobé snahy o vlastní sebedestrukci.

Z dosavadního textu by to mohlo vypadat jako že se jedná o nadmíru depresivní film, což ale naštěstí není tak úplně pravda. Charlie sice zlomil hůl nad sebou, ovšem pro jiné to neplatí. Pro ostatní funguje tak trochu jako maják řešící jejich problémy, který se jim snaží pomoci a nasměrovat je na lepší cestu. Pomoc bližnímu je něco, za co by stálo obětovat vlastní život. Tento pozitivní směr příběhu nicméně není znatelný na první pohled, ale najdeme ho v druhém plánu nebo se ukrývá v kontextu. Ovšem je velmi důležité abychom tuto Charlieho pozitivní stránku spatřili, jelikož na tom závisí výsledný dojem, který na konci dokáže film zanechat.

Povedené drama sledující silný příběh muže, který dokáže pomáhat ostatním, ale pro sebe to udělat nedokáže. Tato hluboce propletená kombinace silných negativních a pozitivních emocí se navíc odehrává na velmi omezeném prostoru což jejich intenzitu ještě více koncentruje. Herecký koncert Brendana Frasera nabízí možnost silného zážitku, který ve vás možná i něco zanechá. Minimálně dojetí se nejspíše divák ubránit nedokáže.

Automobily

V tomto filmu nenajdeme žádné automobily, které by stály za zmínku.

Zdroje

https://www.csfd.cz/film/969361-velryba/prehled/

https://www.imdb.com/title/tt13833688/

Autor: Daniel Trojan | pátek 10.3.2023 19:00 | karma článku: 8.96 | přečteno: 122x

Další články blogera

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 100 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Někdo klepe na dveře - 60 %

Mladý pár s dcerou je zajat skupinou fanatiků, kteří je postaví před nezáviděníhodné rozhodnutí. Blíží se konec světa a jedině oni tři tomu mohou zabránit tím, že jednoho obětují na oltář smrti.

17.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 6.54 | Přečteno: 130 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Babylon - 75 %

Obyčejná dívka touží po slávě a filmové kariéře. Tento sen se ji začíná plnit, když se jí podaří na Hollywoodském večírku zaujmout, čímž si zajistí první malou roli. Začátek zářné budoucnosti už čeká.

3.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 126 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Pořad Modrá krev a neexistující rytířství současné rodiny Stránských

I tento článek musím věnovat další hrubé chybě v díle pořadu Modrá krev. Pan režisér Jiří Stránsky byl bezpochyby rytířem ducha, ale ani jemu, ani jeho rodině by žádné rytířské tituly nenáležely ani za existence monarchie.

26.3.2023 v 17:18 | Karma článku: 24.13 | Přečteno: 751 | Diskuse

Pavel Král

Jak získat dvojnásobný díl dědictví?

„Tobě dávám o jeden díl víc než tvým bratrům; ...“ Když jsem o této větě přemýšlel, tak se mi hned rozběhly myšlenky k dvojnásobnému dílu. Vzpomněl jsem si na proroka Elíšu, jak žádal Eliáše o dvojnásobný díl. 2 Královská 2:9

26.3.2023 v 13:00 | Karma článku: 5.39 | Přečteno: 185 | Diskuse

Josef Zbořil

Anekdoty spisovatele a profesora MUDr. Josefa Thomayera nejen o „středočeské zblbělosti“

Prof. MUDr. Josef Thomayer (1853-1927) byl významný český lékař, narozený na Domažlicku, který se vedle tvoření lékařského názvosloví a psaní populárně-vědeckých knih zabýval i literární tvorbou.

25.3.2023 v 12:06 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 443 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 100 | Diskuse

Richard Mandelík

Markéta Janoušková ze soudobého soudku

21. března se za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové v rámci výzvy Kalabis 100, Dwight and Ursula Mamlok Stiftung a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti v Dvořákově muzeu dává zajímavý koncert.

24.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 7.12 Průměrná čtenost 181

Dobrý den, zde najdete recenze na nové a klasické filmy. Díky tomu zjistíte, co stojí za pozornost a co by byla pouze ztráta času. Jako bonus zde najdete i obsazení z pohledu použitých automobilů.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...