Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Recenze filmu Babylon - 75 %

3. 03. 2023 19:00:00
Obyčejná dívka touží po slávě a filmové kariéře. Tento sen se ji začíná plnit, když se jí podaří na Hollywoodském večírku zaujmout, čímž si zajistí první malou roli. Začátek zářné budoucnosti už čeká.

Její příběh doplní ještě slavný herec a snaživý mladík.

Do konce němé éry americké kinematografie se podíváme v dramatické komedii od oscarového režiséra Damiena Chazelleho. V hlavních rolích se představí Margot Robbie, Brad Pitt a Diego Calva.

Jsou dvacátá léta minulého století a nacházíme se v Hollywoodu, kde v současnosti probíhá překotný rozvoj americké kinematografie. Film začíná u sledování další důležité postavy jménem Manny Torres (Diego Calva). Tento mladý muž plný ideálů se také snaží do tohoto prostředí proniknout. Dělá prot různé službičky pro filmovou smetánku a doufá, že si ho někdo všimne a dá mu šanci. Jako diváci se s ním seznámíme zrovna když zařizuje dopravu slona na jeden večírek.

Jde o velkolepou dekadentní party, kde se odehrávají ty nejbláznivější věci, které si dokážete představit. Možné je tady cokoliv. Sex, drogy, žádný problém. Tak proč by tam nemohl být i slon.

Dovnitř se snaží dostat i obyčejná dívka jménem Nellie LaRoy. Ta doufá, že někoho okouzlí a třeba dostane roli. A to už je pouze kousek od slávy, po které tak prahne. Nakonec se dostane dovnitř díky pomoci Mannyho Torrese a už ji nic nezabrání v zábavě a okouzlování. Nakonec se na ni doopravdy usměje štěstí. Jedna herečka se totiž předávkovala a bylo nutné ji nahradit. A padla volba na Nellie. Zatím neznámou dívku, která měla dostatek sex appealu, aby tu roli zvládla.

Na natáčení dokázala Nellie zazářit. Ale až přízeň diváků ji proměnila ve vycházející hvězdu. Nicméně ani Manny Torres nepřišel zkrátka. Ten díky hvězdnému herci Jacku Conradovi (Brad Pitt) dostal šanci podílet se na filmu, ve kterém mu patří hlavní role. Manny využil svých schopností a prokázal, že umí být platnou součástí týmu. Není to sice dokonalá pozice, nicméně jde o dobrý začátek.

Hlavním posláním tohoto filmu je co nejlépe zachytit atmosféru Hollywoodu v tomto historickém období, a zároveň to dostatečně kvalitně přenést k divákovi. Bez toho by tento film postrádal většinu svojí smysluplnosti. Těmito úvahami se nicméně není nutné zabývat, jelikož tady je to zvládnuto na výbornou. Divák ze začátku úplně cítí to všeobecné nadšení sálající ze všech, co mají čest být součástí této továrny na sny. Žádná party není příliš divoká a úspěch je nadosah ruky. Bylo by úžasné se toho účastnit, nicméně i na obrazovce nebo plátně jde o zajímavý zážitek.

Ovšem nemůže být všechno dokonalé, tudíž se postupně budeme dostávat pryč od této „iluze“ dokonalosti. Za tímto pozlátkem se neskrývá nic moc hezkého. Drogy, dluhy, deprese, to je pouze pár příkladů pro představu. Autory tohoto filmu rozhodně ctí to, že se nebáli ukázat i tuto stranu reality. A hlavně dokázali i její atmosféru povedeně zachytit a přenést k divákům.

Film je rozdělený na několik dějových rovin, které se odehrávají na stejném místě a ve stejný čas, pouze v každé sledujeme jinou postavu. Nellie se pokouší získat opravdovou slávu, aby nezůstala pouhou rychlokvaškou, která zazářila a pak hned zhasla. Mezitím se Manny snaží využít příležitosti a postupně se vypracoval v hierarchii studia nahoru. Tyto dvě postavy se značně ovlivňují navzájem. Mění si svoje příběhy, ovšem jestli k lepšímu nebo k hornímu, to se říct nedá. Samozřejmě nesmíme zapomenout na výrazně autonomní dějovou linku slavného Jacka Conrada, který se hlavně snaží udržet na vrcholu, což je hodně náročný úkol.

Nicméně i když jsou každý jiný, tak v podstatě u všech sledujeme různé fáze profesního života u filmu. Každá kariéra má začátek, prostředek a konec, a záleží na osobnosti samotného člověka a okolnostech, jak tyto fáze proběhnou. Díky našim protagonistům poznáme hodně možností, jak něco takového může vypadat.

Komediální stránka filmu je poněkud slabší. Občas nějaká zábavná scénka, která ale vykouzlí spíše drobné pousmání, pokud vůbec. Pouze několik delších scén dokáže vyvolat i opravdový smích. V nich je celá situace vyhrocena do absurdních výšin a divák se tak musí rozhodnout, jestli je čas se tomu smát nebo spíše brečet nad trpícími filmovými postavami. Nicméně lidé jsou spíše škodolibí, takže volba nejspíše padne na smích. Ovšem to je trochu málo na to, aby se mohl film označovat jako komedie.

I když by se to někdy mohlo zdát, tak tento příběh se ve skutečnosti nikdy neodehrál. Je pouze silně inspirovaný událostmi, které se odehrály během přechodu z němých filmů na zvukové. U hlavních filmových postav lze samozřejmě také najít prvky spojené se skutečnými lidmi. Například postava Jacka Conrada v podání Brada Pitta rozhodně nedokáže zapřít inspiraci ve slavném herci němé éry Johnu Gilbertovi, který se také musel vyrovnávat s příchodem zvuku do světa kinematografie. Možná by se v jeho postavě ještě dala najít i trocha Clarka Gabela nebo Douglase Fairbankse. Ovšem nesmíme zapomenout na Nellie LaRoy, která má nejvíce společného s Clarou Bow. Vedle toho by mohli být další inspirací například Alma Rubens a Jeanne Eagles.

Vedle toho se objeví ve vedlejších rolích i několik skutečných historických postav. Za zmínku stojí například šéf produkce studia MGM Irving Thalberg, který byl velmi důležitý pro budoucí velký úspěch tohoto studia.

Nejdůležitější, co byste si měli ze sledování tohoto filmu odnést je následující myšlenka. Filmový průmysl je drsné a náročné prostředí, které nikomu nic neodpustí a spoustu lidí semele, ale stejně to má smysl, jelikož se jedná o formu umění, které je převážně určené pro masy a má na ně značný vliv.

Celkově se jedná o povedené drama, které přináší pohled na němou éru Hollywoodu. Autoři dokázali kvalitně ukázat lesk a ale i bídu tohoto prostředí a zachytit jeho atmosféru a přenést ji k divákovi. Je tady i spousta jiných povedených aspektů filmu, které ovšem na sebe nestrhávají pozornost a spíše spolupracují na vytvoření komplexního celku a splnění poslání filmu.

Automobily

Nellie odjíždí z prvního večírku ve Fordu model T. Sanitka, díky které Manny zachránil natáčení byla nejspíše založena na Fordu model TT. Bílo červený kabriolet, ve kterém jezdí Jack Conrad ke konci filmu, je vzácný Duesenberg Boattail Speedster.

Zdroje

https://www.csfd.cz/film/790059-babylon/prehled/

https://www.imdb.com/title/tt10640346/?ref_=nv_sr_srsg_2

Autor: Daniel Trojan | pátek 3.3.2023 19:00 | karma článku: 9.00 | přečteno: 126x

Další články blogera

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 100 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Někdo klepe na dveře - 60 %

Mladý pár s dcerou je zajat skupinou fanatiků, kteří je postaví před nezáviděníhodné rozhodnutí. Blíží se konec světa a jedině oni tři tomu mohou zabránit tím, že jednoho obětují na oltář smrti.

17.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 6.54 | Přečteno: 130 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Velryba - 75 %

Morbidně obézní učitel angličtiny žije dlouhodobě uzavřeným životem ve svém malém bytě, kde jej navštěvuje málokdo. Po výrazném zhoršení zdraví si uvědomí, že je potřeba, mimo jiné, uzavřít vztah s dospívající dcerou.

10.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 122 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Pořad Modrá krev a neexistující rytířství současné rodiny Stránských

I tento článek musím věnovat další hrubé chybě v díle pořadu Modrá krev. Pan režisér Jiří Stránsky byl bezpochyby rytířem ducha, ale ani jemu, ani jeho rodině by žádné rytířské tituly nenáležely ani za existence monarchie.

26.3.2023 v 17:18 | Karma článku: 24.13 | Přečteno: 753 | Diskuse

Pavel Král

Jak získat dvojnásobný díl dědictví?

„Tobě dávám o jeden díl víc než tvým bratrům; ...“ Když jsem o této větě přemýšlel, tak se mi hned rozběhly myšlenky k dvojnásobnému dílu. Vzpomněl jsem si na proroka Elíšu, jak žádal Eliáše o dvojnásobný díl. 2 Královská 2:9

26.3.2023 v 13:00 | Karma článku: 5.39 | Přečteno: 185 | Diskuse

Josef Zbořil

Anekdoty spisovatele a profesora MUDr. Josefa Thomayera nejen o „středočeské zblbělosti“

Prof. MUDr. Josef Thomayer (1853-1927) byl významný český lékař, narozený na Domažlicku, který se vedle tvoření lékařského názvosloví a psaní populárně-vědeckých knih zabýval i literární tvorbou.

25.3.2023 v 12:06 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 444 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 100 | Diskuse

Richard Mandelík

Markéta Janoušková ze soudobého soudku

21. března se za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové v rámci výzvy Kalabis 100, Dwight and Ursula Mamlok Stiftung a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti v Dvořákově muzeu dává zajímavý koncert.

24.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 7.12 Průměrná čtenost 181

Dobrý den, zde najdete recenze na nové a klasické filmy. Díky tomu zjistíte, co stojí za pozornost a co by byla pouze ztráta času. Jako bonus zde najdete i obsazení z pohledu použitých automobilů.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...