Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Recenze filmu Menu - 70 %

3. 02. 2023 19:00:00
Skupina různorodých hostů se vydává na tajemný ostrov, kde si dopřejí luxusní degustační večeři od proslulého šéfkuchaře. Ten si pro ně připravil vskutku silný zážitek.

Tento horor a thriller zrežíroval Mark Mylod, který se většinou věnuje seriálové tvorbě. Nejdůležitějších rolí se ujali Ralph Fiennes, Anya Taylor-Joy a Nicholas Hoult.

Tyler (Nicholas Hoult) a Margot (Anya Taylor-Joy) se vydávají na rande. To má proběhnout v rámci drahé degustační večeře od světoznámého šéfkuchaře Juliana Slowika (Ralph Fiennes). Aby to bylo ještě zajímavější, tak se menu bude podávat na ostrově, kam je možné se dopravit pouze lodí. Naši dvojici doplní ještě skupina rozličných lidí a všichni se vydávají na plavbu za zajímavým zážitkem.

Po přiražení ke břehu proběhne prohlídka ostrova. Objektivně jde o vcelku příjemné místo, ale umístění uprostřed oceánu a nevědomost, co bude dál, mu dodává tak trochu temnou atmosféru. Pak je již čas se usadit ve stylové restauraci.

Hned s prvním chodem je jasné, že budeme svědky kvalitního fine diningu. Důraz na detail, nejlepší suroviny v dokonalých kombinacích, invence, originální nápady a nejvybranější servis. Samozřejmě nesmí chybět hluboké proslovy šéfkuchaře uvádějící každé jídlo. Ale přes tuto kulinářskou dokonalost postupně začne večeře nabývat temnějších tónů. Jeden chod například odhaluje skrytá tajemství, což je ovšem teprve začátek.

Nejdůležitějším prvkem filmu jsou samotné postavy v čele s šéfkuchařem Slowikem. Ten je od začátku tajemný jako hrad v Karpatech, ale samozřejmě jej postupně poznáme. Je naprosto oddán svoji profesi, která je alfou a omegou jeho života. Začínal jako mladík v obyčejné restauraci, kde záleželo pouze na vaření. Nicméně postupně se vypracoval na špičku, a to samozřejmě proměnilo i klientelu. Najednou byli jeho zákazníky slavní a bohatí, kterým záleželo spíš na tom, aby se mohli chlubit pohoštěním od věhlasného šéfkuchaře. To postupně změnilo jeho osobnost. Nyní kolem sebe nosí mrazivou auru, která je zároveň děsivá a fascinující. Možná je inspirace postavou Hannibala Lectera z Mlčení Jehňátek.

Ovšem neméně důležitá je pro děj i postava Margot. Ta mezi ostatní vlastně nezapadá. Nedokáže ocenit vysokou gastronomii ani nemá na účtu kupu peněz. Stává se tady zástupcem obyčejných lidí, který tady působí trochu jako liška v kurníku. Nachází se někde mezi, takže dokáže pochopit obě strany, ale zároveň si zachovává dostatečný odstup pro kritický pohled.

Mimo jiné i díky její postavě má film kritický společenský rozměr, a to dokonce na více frontách. Nejdříve se můžeme podívat na hosty, kteří jsou klasickou vyšší třídou. Jsou velmi zaměření na sebe a nerespektují sloužící personál. V tomto případě například vůbec nevnímají, jaká práce se za tím dokonalým talířem skrývá. To je ovšem taková miss sympatie společenské kritiky.

Ale naštěstí to nebude takto jednostranné. Šéfkuchař Slowik a jeho kolegové jsou naprosto posedlí dokonalostí svého jídla, že zapomínají na to hlavní, což je uspokojení strávníků. To je rozhodně hezké, nicméně není potřeba se brát tak vážně. Přece na tom celý svět nestojí a nepadá. Zeměkoule se točit nepřestane.

Hudba je spíše minimalistická a pouze instrumentální. Většinou je využita jako pouhý podklad na pozadí, který člověk nezaznamená, pokud se opravdu nesnaží. Opravdu dá o sobě vědět pouze v těch nejdůležitějších okamžicích filmu, jejichž náboj pomáhá posílit. Obraz a kamera nenabízí obecně nic zajímavého či neobvyklého, nicméně vyobrazení samotných jídel dosahuje úrovně práce kvalitních food stylistů.

Nakonec nastane velkolepé finále, ke kterému celý film směřoval. Všechny frustrace a zadržované emoce šéfkuchaře vykrystalizovaly v jednu silnou událost, která na první pohled působí hodně drsně, ale zároveň obsahuje čistou esenci lásky ke kulinářskému umění. Stačí když to lidem chutná a udělá jim to radost. Nejsou potřeba drahé suroviny a spousta řečí kolem. Ani srdíčka na Instagramu. Pozitivní strana zvítězí a ta opačná dostane co proto.

Celkově jde o zajímavý neobvyklý thriller, který na první pohled pouze oslavuje lásku k jídlu a k vaření poněkud neotřelým způsobem. To je ovšem jenom povrchní pohled na film, jelikož se v něm skrývá mnohem více. Pokud nahlédneme pod vnější slupku, tak najdeme společenský přesah ve formě kritiky vyšší společnosti a moderní gastronomie. Takže tady máme povedené dílo, který pokud mu dáte šanci a dostatečnou pozornost, tak by vás mohl zaujmout.

Automobily

V tomto filmu bohužel nenajdeme žádné automobily.

Zdroje

https://www.csfd.cz/film/1074654-menu/prehled/

https://www.imdb.com/title/tt9764362/

Autor: Daniel Trojan | pátek 3.2.2023 19:00 | karma článku: 6.94 | přečteno: 181x

Další články blogera

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 100 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Někdo klepe na dveře - 60 %

Mladý pár s dcerou je zajat skupinou fanatiků, kteří je postaví před nezáviděníhodné rozhodnutí. Blíží se konec světa a jedině oni tři tomu mohou zabránit tím, že jednoho obětují na oltář smrti.

17.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 6.54 | Přečteno: 130 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Velryba - 75 %

Morbidně obézní učitel angličtiny žije dlouhodobě uzavřeným životem ve svém malém bytě, kde jej navštěvuje málokdo. Po výrazném zhoršení zdraví si uvědomí, že je potřeba, mimo jiné, uzavřít vztah s dospívající dcerou.

10.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 122 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Babylon - 75 %

Obyčejná dívka touží po slávě a filmové kariéře. Tento sen se ji začíná plnit, když se jí podaří na Hollywoodském večírku zaujmout, čímž si zajistí první malou roli. Začátek zářné budoucnosti už čeká.

3.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 126 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Pořad Modrá krev a neexistující rytířství současné rodiny Stránských

I tento článek musím věnovat další hrubé chybě v díle pořadu Modrá krev. Pan režisér Jiří Stránsky byl bezpochyby rytířem ducha, ale ani jemu, ani jeho rodině by žádné rytířské tituly nenáležely ani za existence monarchie.

26.3.2023 v 17:18 | Karma článku: 24.13 | Přečteno: 751 | Diskuse

Pavel Král

Jak získat dvojnásobný díl dědictví?

„Tobě dávám o jeden díl víc než tvým bratrům; ...“ Když jsem o této větě přemýšlel, tak se mi hned rozběhly myšlenky k dvojnásobnému dílu. Vzpomněl jsem si na proroka Elíšu, jak žádal Eliáše o dvojnásobný díl. 2 Královská 2:9

26.3.2023 v 13:00 | Karma článku: 5.39 | Přečteno: 185 | Diskuse

Josef Zbořil

Anekdoty spisovatele a profesora MUDr. Josefa Thomayera nejen o „středočeské zblbělosti“

Prof. MUDr. Josef Thomayer (1853-1927) byl významný český lékař, narozený na Domažlicku, který se vedle tvoření lékařského názvosloví a psaní populárně-vědeckých knih zabýval i literární tvorbou.

25.3.2023 v 12:06 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 444 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 100 | Diskuse

Richard Mandelík

Markéta Janoušková ze soudobého soudku

21. března se za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové v rámci výzvy Kalabis 100, Dwight and Ursula Mamlok Stiftung a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti v Dvořákově muzeu dává zajímavý koncert.

24.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 7.12 Průměrná čtenost 181

Dobrý den, zde najdete recenze na nové a klasické filmy. Díky tomu zjistíte, co stojí za pozornost a co by byla pouze ztráta času. Jako bonus zde najdete i obsazení z pohledu použitých automobilů.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...