Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Recenze filmu Avatar: The Way of Water - 80 %

27. 01. 2023 19:00:00
Lidstvo se nedokázalo smířit s nuceným odchodem z planety Pandora, tudíž je po deseti letech zpět. Což je opravdu špatná zpráva pro Jaka Sullyho a jeho rodinu, kterým najednou hrozí velké nebezpečí.

To uvidíme v akčním a dobrodružném vizuálním spektáklu ze světa planety Pandora. Na režisérskou stoličku se znovu posadil James Cameron. V hlavních rolích se představí starý známý Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver a Stephen Lang.

Lidstvo už je dávno pryč, takže je možné se soustředit na jiné stránky života. Jake Sully (Sam Worthington) a Neytiri (Zoe Saldana) si pořídili velkou rodinu. S toho vyplývá spousta radostí a starostí, které je potřeba řešit. Navíc, když je to potřeba skloubit s vůdcovstvím v kmeni, tak to není triviální záležitost. Ovšem je to idylka ve srovnání s tím, co se blíží.

Jednoho dne se na obloze objeví nové hvězdy. Vesmírné lodě. Lidé se nesmířili s porážkou, tudíž jsou zpět. Chtějí získat další zdroje této planety, a tak trochu vybudovat náhradní domov pro lidstvo. Země je už celkem poničená, a asi nevydrží navždy. Během budování lidského osídlení se Jake Sully a kmen Na'vi zaměřili na partyzánský boj, jelikož přímý střet by byl příliš nebezpečný. Ale postup nepřítele nelze zastavit.

Zlom nastane po jednom roce okupace. Na scénu se totiž vrací poručík Quaritch (Stephen Lang), který hrál výraznou roli v prvním dílu. Ten má za úkol zbavit se odboje, který stále působí značné nepříjemnosti. Ovšem velmi důležitá bude i osobní rovina úkolu, jelikož Quaritch lační po pomstě na Jakovi Sullym. To znamená, že jemu a jeho rodině hrozí velké nebezpečí, které je nutné odvrátit.

Dějově to není až tak zázračný film. Znovu se opakuje střet ve stylu setkání kolonizátorů s původním obyvatelstvem. Nový obyvatelé přesvědčení o svoji nadřazenosti si dělají, co chtějí a ostatní považují spíše za otravný hmyz než za lidské bytosti. Ovšem toto rozhodně není všechno. Děj se více zaměřuje i na samotné jednotlivé postavy. Jsou to kvalitně vybudované osobnosti, které poznáme dostatečně k tomu, aby nám na nich začalo záležet.

Nicméně pomsta je stále významným dílkem celé mozaiky děje. To je asi největší změna oproti prvnímu filmu. Díky posunu do osobní roviny zlo více vynikne, a působí jako větší ohrožení, i když objektivně to tak není. Navíc to postavy nutí do většího riskování, čímž stoupá celková napínavost.

Důležitým aspektem celého filmu je téma rodiny. Někdy je to velká zábava, jindy zase kupa starostí. Jak děti rostou, tak se dostávají do sporů s rodiči. Chtějí se vymezit a získat více prostoru. Rodiče jim nerozumí, omezují je, ale pouze proto, že jim na nich záleží a chtějí je chránit. Každá generace má i svoje vlastní radosti a strasti se kterými si musí poradit. To je stejné, ať se to odehrává na Zemi nebo na Pandoře.

Hlavní devizou filmu je jeho vizuální zpracování, které by se dalo označit za dechberoucí. Každé prostředí působí jako opravdové živé místo, které je plné promyšlených detailů. To jsme našli i v předchozím díle, nicméně technika samozřejmě pokročila, takže jsme zase o pěkný kus dál. Ovšem je tady toho o dost víc. Velká část filmu se totiž odehrává ve zbrusu novém teritoriu. Díky tomu uvidíme spousty novinek, nad kterými je možné žasnout. Všechno je tady barevné a zalité sluncem, tudíž spousta detailů úplně jinak vynikne. Navíc to určitě bude většině diváků připadat jako více přívětivé prostředí.

Ovšem lidští osadníci mají svoje vlastní prostředí, které je samozřejmě diametrálně odlišné. Ale tam rozhodně není takový pokrok ve srovnání se zcela novým přírodním biomem. Hodně staví na technice prvního dílu. Tu upravuje tak, jak by se asi proměnila za těch několik let. Uvidíme různá vylepšení, modernizace nebo nové konfigurace pro jiná použití či nová přírodní prostředí. Nicméně toto umí i většina konkurence v žánru sci-fi, tudíž to není zase tolik výjimečné.

Soundtrack a ani ozvučení nedoznalo výraznějších změn, ale to asi nebylo úplně nutné. V tomto oboru ani nenastal takový technický pokrok. Hudba staví na stejných motivech, což ale navozuje příjemný pocit povědomosti. Je to prostě takový doplněk vizuálního zpracování, který je také důležitý, ale nikdy nedokáže získat tolik pozornosti. Možná s technologií Dolby Atmos by to byl větší rozdíl, ale to nedokážu posoudit.

Povedený akční a dobrodružný velkofilm, který dokáže diváky odzbrojit svým vizuálním zpracováním. James Cameron se znovu dokázal překonat a vymáčknout maximum z dnešní filmařské techniky. Děj je také dostatečně propracovaný, ale stejně hraje tak trochu druhé housle. Soundtrack je ten samý případ. Celkově jde skvělou práci, která si rozhodně zaslouží zhlédnutí na velkém plátně.

Automobily

Vzhledem k zasazení filmu tady bohužel nenajdeme žádné automobily.

Zdroje

https://www.csfd.cz/film/277495-avatar-cesta-vody/prehled/

https://www.imdb.com/title/tt1630029/

Autor: Daniel Trojan | pátek 27.1.2023 19:00 | karma článku: 9.44 | přečteno: 183x

Další články blogera

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 100 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Někdo klepe na dveře - 60 %

Mladý pár s dcerou je zajat skupinou fanatiků, kteří je postaví před nezáviděníhodné rozhodnutí. Blíží se konec světa a jedině oni tři tomu mohou zabránit tím, že jednoho obětují na oltář smrti.

17.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 6.54 | Přečteno: 130 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Velryba - 75 %

Morbidně obézní učitel angličtiny žije dlouhodobě uzavřeným životem ve svém malém bytě, kde jej navštěvuje málokdo. Po výrazném zhoršení zdraví si uvědomí, že je potřeba, mimo jiné, uzavřít vztah s dospívající dcerou.

10.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 122 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Babylon - 75 %

Obyčejná dívka touží po slávě a filmové kariéře. Tento sen se ji začíná plnit, když se jí podaří na Hollywoodském večírku zaujmout, čímž si zajistí první malou roli. Začátek zářné budoucnosti už čeká.

3.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 126 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Pořad Modrá krev a neexistující rytířství současné rodiny Stránských

I tento článek musím věnovat další hrubé chybě v díle pořadu Modrá krev. Pan režisér Jiří Stránsky byl bezpochyby rytířem ducha, ale ani jemu, ani jeho rodině by žádné rytířské tituly nenáležely ani za existence monarchie.

26.3.2023 v 17:18 | Karma článku: 24.13 | Přečteno: 751 | Diskuse

Pavel Král

Jak získat dvojnásobný díl dědictví?

„Tobě dávám o jeden díl víc než tvým bratrům; ...“ Když jsem o této větě přemýšlel, tak se mi hned rozběhly myšlenky k dvojnásobnému dílu. Vzpomněl jsem si na proroka Elíšu, jak žádal Eliáše o dvojnásobný díl. 2 Královská 2:9

26.3.2023 v 13:00 | Karma článku: 5.39 | Přečteno: 185 | Diskuse

Josef Zbořil

Anekdoty spisovatele a profesora MUDr. Josefa Thomayera nejen o „středočeské zblbělosti“

Prof. MUDr. Josef Thomayer (1853-1927) byl významný český lékař, narozený na Domažlicku, který se vedle tvoření lékařského názvosloví a psaní populárně-vědeckých knih zabýval i literární tvorbou.

25.3.2023 v 12:06 | Karma článku: 18.05 | Přečteno: 444 | Diskuse

Daniel Trojan

Recenze filmu Nezvěstná - 67,5 %

Matka se svým přítelem zmizela během dovolené v daleké Kolumbii. Její dcera se proto pouští do vyšetřování, při kterém musí využít všechny možnosti internetu a dnešní moderní techniky, jelikož samotná destinace je mimo její dosah.

24.3.2023 v 19:00 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 100 | Diskuse

Richard Mandelík

Markéta Janoušková ze soudobého soudku

21. března se za podpory Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové v rámci výzvy Kalabis 100, Dwight and Ursula Mamlok Stiftung a za podpory Česko-německého fondu budoucnosti v Dvořákově muzeu dává zajímavý koncert.

24.3.2023 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse
Počet článků 25 Celková karma 7.12 Průměrná čtenost 181

Dobrý den, zde najdete recenze na nové a klasické filmy. Díky tomu zjistíte, co stojí za pozornost a co by byla pouze ztráta času. Jako bonus zde najdete i obsazení z pohledu použitých automobilů.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...